Xeon 5020
Xeon 5020 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 5020
771
•
Dempsey
•
23.05.2006
•
2 cores /
4 threads
•
2.50 GHz
•
95W
🏆 Top #3114
Performance
Synthetic Score
863
Efficiency
9.08
The Xeon 5020 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 65 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon 5020 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 23.05.2006 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Classic |
| Series | Xeon |
| Codename | Dempsey |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL96F |
Architecture
| Socket | 771 |
| Microarchitecture | NetBurst |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 376 million |
| Die Size | 162.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 67 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 166 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 863 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 538 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 9.08 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.