Processor N95
Processor N95 — Specifications, Tests & Benchmarks
Processor N95
BGA 1264
•
Gracemont
•
03.01.2023
•
4 cores /
4 threads
•
0.10 GHz
•
15W
🏆 Top #1811
Performance
Synthetic Score
5,535
PassMark
5,299
Efficiency
369.00
Processor N95 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 0.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.4 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 15 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Atom |
| Series | Intel Processor |
| Codename | Gracemont |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1264 |
| Microarchitecture | Gracemont |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 0.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 1.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 710 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x9 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 299 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 908 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 369.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.