Pentium M 755
Pentium M 755 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium M 755
479
•
Dothan
•
10.05.2004
•
1 core /
1 thread
•
2.00 GHz
•
21W
🏆 Top #1437
Performance
Synthetic Score
8,868
Efficiency
422.29
Intel released the Pentium M 755 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 90 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 1 computing cores with support for 1 threads. The base clock speed is 2 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 21 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 10.05.2004 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Pentium M |
| Codename | Dothan |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL7EM |
Architecture
| Socket | 479 |
| Microarchitecture | Dothan |
| Process Node (CPU Node) | 90 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 144 million |
| Die Size | 87.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 21 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 868 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 800 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 422.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.