Pentium Gold G6405T
Pentium Gold G6405T — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium Gold G6405T
1200
•
Comet Lake-R
•
16.03.2021
•
2 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
35W
🏆 Top #2257
Performance
Synthetic Score
3,061
PassMark
3,128
Efficiency
87.46
The Pentium Gold G6405T model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 2 computing cores with support for 4 threads. In standard mode, the chip operates at 3.5 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium Gold |
| Codename | Comet Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH41 |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 610 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 128 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 821 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 87.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.