Pentium Gold G5620
Pentium Gold G5620 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium Gold G5620
1151
•
Coffee Lake
•
20.02.2019
•
2 cores /
4 threads
•
4.00 GHz
•
54W
🏆 Top #2044
Performance
Synthetic Score
3,948
PassMark
4,251
Efficiency
73.11
Pentium Gold G5620 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 54 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 20.02.2019 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium Gold |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3YC |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 251 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 443 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 73.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.