Pentium Gold G5400
Pentium Gold G5400 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium Gold G5400
1151
•
Coffee Lake
•
02.04.2018
•
2 cores /
4 threads
•
3.70 GHz
•
58W
🏆 Top #2111
Performance
Synthetic Score
3,652
PassMark
3,736
Efficiency
62.97
Meet Pentium Gold G5400 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. By default, the cores function at 3.7 GHz. The L3 smart cache size is 4 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 58 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 02.04.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium Gold |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3X9 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 610 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 58 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 736 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 184 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 62.97 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.