Pentium G6951
Pentium G6951 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium G6951
1156
•
Clarkdale
•
01.09.2010
•
2 cores /
2 threads
•
2.80 GHz
•
73W
🏆 Top #2809
Performance
Synthetic Score
1,368
PassMark
1,383
Efficiency
18.74
Pentium G6951 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 32 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. Nominal power consumption (TDP) is 73 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.09.2010 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium |
| Codename | Clarkdale |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBTF |
Architecture
| Socket | 1156 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 382 million |
| Die Size | 81.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 73 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 383 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 173 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 18.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.