Pentium E5400
Pentium E5400 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium E5400
775
•
Wolfdale
•
18.01.2009
•
2 cores /
2 threads
•
2.70 GHz
•
65W
🏆 Top #3004
Performance
Synthetic Score
1,068
PassMark
1,011
Efficiency
16.43
The Pentium E5400 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 45 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 18.01.2009 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium Dual-Core |
| Codename | Wolfdale |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLB9V SLGTK |
Architecture
| Socket | 775 |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 228 million |
| Die Size | 82.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Multiplier | 13.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 011 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 086 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 16.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.