Pentium D 940
Pentium D 940 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium D 940
775
•
Presler
•
05.01.2006
•
2 cores /
2 threads
•
3.20 GHz
•
130W
🏆 Top #3356
Performance
Synthetic Score
433
PassMark
585
Efficiency
3.33
Meet Pentium D 940 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 65 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. The base clock speed is 3.2 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 130 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 144 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 05.01.2006 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Classic |
| Series | Pentium D |
| Codename | Presler |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL8WQ SL94Q SL95W |
Architecture
| Socket | 775 |
| Microarchitecture | NetBurst |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 376 million |
| Die Size | 162.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Multiplier | 16.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 144 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 585 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 622 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 3.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.