Pentium B960
Pentium B960 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium B960
G2 (988B
•
Sandy Bridge
•
02.10.2011
•
2 cores /
2 threads
•
2.20 GHz
•
35W
🏆 Top #3042
Performance
Synthetic Score
1,018
PassMark
1,023
Efficiency
29.09
The Pentium B960 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 2 MB. The TDP level for this model is set within 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.10.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Pentium |
| Codename | Sandy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR07V |
Architecture
| Socket | G2 (988B |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 504 million |
| Die Size | 131.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD (Sandy Bridge) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 023 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 983 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 29.09 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.