Mobile Pentium III 500 LV
Mobile Pentium III 500 LV — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobile Pentium III 500 LV
Micro-BGA2
•
Coppermine
•
18.01.2000
•
1 core /
1 thread
•
0.50 GHz
•
8W
🏆 Top #3767
Performance
Synthetic Score
91
Efficiency
11.38
The Mobile Pentium III 500 LV model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 180 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 1 cores, capable of executing 1 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 0.5 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 8 W, so adequate cooling should be considered. However, under maximum load, consumption can increase up to 14 W. While Mobile Pentium III 500 LV is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 18.01.2000 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Classic |
| Series | Pentium III |
| Codename | Coppermine |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL3PK SL43Z SL4JP SL545 |
Architecture
| Socket | Micro-BGA2 |
| Microarchitecture | P6 |
| Process Node (CPU Node) | 180 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 28 million |
| Die Size | 106.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 0.5 GHz |
| Multiplier | 5.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 1 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 8 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 14 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 91 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 113 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 11.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.