Mobile Pentium III 500
Mobile Pentium III 500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobile Pentium III 500
Micro-BGA2
•
Coppermine
•
25.10.1999
•
1 core /
1 thread
•
0.50 GHz
•
17W
🏆 Top #3682
Performance
Synthetic Score
119
Efficiency
7.00
The Mobile Pentium III 500 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 180 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 1 cores and 1 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 0.5 GHz. The TDP level for this model is set within 17 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 25.10.1999 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Classic |
| Series | Pentium III |
| Codename | Coppermine |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL3DT SL43M SL4JB |
Architecture
| Socket | Micro-BGA2 |
| Microarchitecture | P6 |
| Process Node (CPU Node) | 180 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 28 million |
| Die Size | 106.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 0.5 GHz |
| Multiplier | 5.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 1 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 17 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 119 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 148 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 7.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.