Core Ultra 9 285K
Core Ultra 9 285K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 9 285K
1851
•
Arrow Lake-S
•
24.10.2024
•
24 cores /
24 threads
•
3.70 GHz
•
125W
🏆 Top #301
🧠 13 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
58,341
PassMark
67,417
Efficiency
466.73
Meet Core Ultra 9 285K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 3 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Computational power is provided by 24 cores (of which 8 are P-Cores and 16 are E-Cores). Multi-threading up to 24 threads is supported. By default, the cores function at 3.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.7 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. For fast data exchange, 36 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 125 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 250 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 24.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 9 |
| Codename | Arrow Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRQD5 |
Architecture
| Socket | 1851 |
| Microarchitecture | Lion Cove |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 17.80 million |
| Die Size | 243.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.7 GHz |
| E-Core Base Frequency | 3.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG Graphics 64EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (13 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 67 417 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 5 093 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 466.73 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.