Core Ultra 7 265T
Core Ultra 7 265T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 7 265T
1851
•
Arrow Lake-S
•
07.01.2025
•
20 cores /
20 threads
•
1.50 GHz
•
35W
🏆 Top #487
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
36,244
PassMark
39,803
Efficiency
1,035.54
Meet Core Ultra 7 265T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 3 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 20 cores (8 performance and 12 efficiency) and capable of handling up to 20 threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.5 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.3 GHz. The L3 smart cache size is 30 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 35 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 112 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 07.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 7 |
| Codename | Arrow Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRQCS |
Architecture
| Socket | 1851 |
| Microarchitecture | Lion Cove |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 17.80 million |
| Die Size | 243.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 20 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 12 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG Graphics 64EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 112 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 39 803 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 580 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1035.54 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.