Core Ultra 7 165U
Core Ultra 7 165U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 7 165U
BGA 2049
•
Meteor Lake
•
14.12.2023
•
12 cores /
14 threads
•
1.70 GHz
•
15W
🏆 Top #882
🧠 11 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,360
PassMark
16,826
Efficiency
1,290.67
Meet Core Ultra 7 165U — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Thanks to the combination of 2 performance and 10 efficiency cores (total 12 cores / 14 threads), the chip easily handles multitasking. In standard mode, the chip operates at 1.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Core Ultra 7 165U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 7 |
| Codename | Meteor Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN6D |
Architecture
| Socket | BGA 2049 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 110 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 14 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 10 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG 64EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x12 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x8 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (11 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 826 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 293 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1290.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.