Core Ultra 7 164U
Core Ultra 7 164U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 7 164U
BGA 2551
•
Meteor Lake
•
14.12.2023
•
12 cores /
14 threads
•
1.10 GHz
•
9W
🏆 Top #1018
🧠 11 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
15,860
PassMark
12,686
Efficiency
1,762.22
The Core Ultra 7 164U processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Thanks to the combination of 2 performance and 10 efficiency cores (total 12 cores / 14 threads), the chip easily handles multitasking. By default, the cores function at 1.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.8 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 9 W. The gaming performance of Core Ultra 7 164U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 7 |
| Codename | Meteor Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN85 |
Architecture
| Socket | BGA 2551 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 110 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 14 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 10 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 0.7 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG 64EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x8 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 3.0 x4 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (11 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 12 686 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 909 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1762.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.