Core Ultra 7 155UL
Core Ultra 7 155UL — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 7 155UL
1851
•
Meteor Lake-PS
•
08.04.2024
•
12 cores /
14 threads
•
1.70 GHz
•
15W
🏆 Top #900
🧠 11 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
18,964
PassMark
16,169
Efficiency
1,264.27
Intel released the Core Ultra 7 155UL processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Computational power is provided by 12 cores (of which 2 are P-Cores and 10 are E-Cores). Multi-threading up to 14 threads is supported. Starting operating frequencies begin at 1.7 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.8 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 08.04.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 7 |
| Codename | Meteor Lake-PS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN97 |
Architecture
| Socket | 1851 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 14 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 10 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG 64EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x8 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (11 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 169 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 320 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1264.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.