Core Ultra 5 235
Core Ultra 5 235 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 5 235
1851
•
Arrow Lake-S
•
07.01.2025
•
14 cores /
14 threads
•
3.40 GHz
•
65W
🏆 Top #528
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
33,214
PassMark
39,996
Efficiency
510.98
Meet Core Ultra 5 235 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 3 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Thanks to the combination of 6 performance and 8 efficiency cores (total 14 cores / 14 threads), the chip easily handles multitasking. By default, the cores function at 3.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5 GHz. The L3 smart cache size is 24 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 65 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 121 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 07.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 5 |
| Codename | Arrow Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRQAS |
Architecture
| Socket | 1851 |
| Microarchitecture | Lion Cove |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 17.80 million |
| Die Size | 243.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 14 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.9 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1152 KB |
| L2 Cache | 18 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG Graphics 24EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 121 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 39 996 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 515 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 510.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.