Core Ultra 5 228V
Core Ultra 5 228V — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 5 228V
BGA 2833
•
Lunar Lake
•
24.09.2024
•
8 cores /
8 threads
•
2.10 GHz
•
17W
🏆 Top #929
🧠 40 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
18,221
PassMark
17,391
Efficiency
1,071.82
Intel released the Core Ultra 5 228V processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 3 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 8 cores (4 performance and 4 efficiency) and capable of handling up to 8 threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.5 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 17 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 37 W. Regarding gaming performance, Core Ultra 5 228V is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 24.09.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 5 |
| Codename | Lunar Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRPMV SRPMU |
Architecture
| Socket | BGA 2833 |
| Microarchitecture | Lion Cove |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.1 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Max Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc 130V |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x4 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (40 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 17 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 37 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 17 391 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 770 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1071.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.