Core Ultra 5 225
Core Ultra 5 225 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 5 225
1851
•
Arrow Lake-S
•
07.01.2025
•
10 cores /
10 threads
•
3.30 GHz
•
65W
🏆 Top #550
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
31,319
PassMark
30,386
Efficiency
481.83
Meet Core Ultra 5 225 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 3 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. A hybrid design is employed here: 6 powerful cores handle heavy tasks, while 4 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 10. The base clock speed is 3.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 121 W. The gaming performance of Core Ultra 5 225 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 5 |
| Codename | Arrow Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRQCZ SRVF7 |
Architecture
| Socket | 1851 |
| Microarchitecture | Lion Cove |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 17.80 million |
| Die Size | 243.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 10 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.7 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1152 KB |
| L2 Cache | 18 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG Graphics 16EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 121 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 30 386 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 419 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 481.83 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.