Core Ultra 3 205
Core Ultra 3 205 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core Ultra 3 205
1851
•
Arrow Lake-S
•
01.08.2025
•
8 cores /
8 threads
•
3.80 GHz
•
57W
🏆 Top #799
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,384
Efficiency
375.16
Core Ultra 3 205 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 3 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Thanks to the combination of 4 performance and 4 efficiency cores (total 8 cores / 8 threads), the chip easily handles multitasking. By default, the cores function at 3.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.9 GHz. Thanks to 15 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 57 W in standard operating mode. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 76 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 01.08.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Ultra 3 |
| Codename | Arrow Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRVFC |
Architecture
| Socket | 1851 |
| Microarchitecture | Lion Cove |
| Process Node (CPU Node) | 3 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 17.80 million |
| Die Size | 243.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 3.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 102.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Arc Xe-LPG Graphics 16EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 57 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 76 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 384 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 772 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 375.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.