Core m5-6Y54
Core m5-6Y54 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core m5-6Y54
BGA 1515
•
Skylake-Y
•
01.09.2015
•
2 cores /
4 threads
•
1.10 GHz
•
5W
🏆 Top #2354
Performance
Synthetic Score
2,667
PassMark
2,288
Efficiency
533.40
The Core m5-6Y54 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 1.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.7 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 5 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.09.2015 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core m5 |
| Codename | Skylake-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2EM |
Architecture
| Socket | BGA 1515 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.7 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 515 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x10 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 5 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 4 W - 7 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 288 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 293 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 533.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.