Core M-5Y71
Core M-5Y71 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core M-5Y71
BGA 1234
•
Broadwell-Y
•
27.10.2014
•
2 cores /
4 threads
•
1.20 GHz
•
5W
🏆 Top #2413
Performance
Synthetic Score
2,384
PassMark
1,958
Efficiency
476.80
Core M-5Y71 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 2 computing cores with support for 4 threads. Starting operating frequencies begin at 1.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.9 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 5 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 27.10.2014 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core M |
| Codename | Broadwell-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR23Q |
Architecture
| Socket | BGA 1234 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 50.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5300 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 5 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 958 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 225 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 476.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.