Core M-5Y70
Core M-5Y70 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core M-5Y70
BGA 1234
•
Broadwell-Y
•
05.09.2014
•
2 cores /
4 threads
•
1.10 GHz
•
5W
🏆 Top #2485
Performance
Synthetic Score
2,137
PassMark
1,890
Efficiency
427.40
The Core M-5Y70 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 1.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.6 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 5 W. While Core M-5Y70 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 05.09.2014 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core M |
| Codename | Broadwell-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR216 |
Architecture
| Socket | BGA 1234 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 50.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5300 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 5 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 890 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 153 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 427.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.