Core i9-9900
Core i9-9900 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-9900
1151
•
Coffee Lake-R
•
23.04.2019
•
8 cores /
16 threads
•
3.10 GHz
•
65W
🏆 Top #1024
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
15,794
PassMark
16,241
Efficiency
242.98
Meet Core i9-9900 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. The base clock speed is 3.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5 GHz when the system demands it. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. The gaming performance of Core i9-9900 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Coffee Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRG18 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 180.30 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 241 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 800 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 242.98 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.