Core i9-9880H
Core i9-9880H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-9880H
BGA 1440
•
Coffee Lake-HR
•
23.04.2019
•
8 cores /
16 threads
•
2.30 GHz
•
45W
🏆 Top #1138
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,386
PassMark
13,513
Efficiency
297.47
Meet Core i9-9880H — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. The base clock speed is 2.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.8 GHz. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Coffee Lake-HR |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFD1 |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 149.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 630 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 513 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 457 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 297.47 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.