Core i9-14901KE
Core i9-14901KE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-14901KE
1700
•
Raptor Lake-R
•
01.07.2024
•
8 cores /
16 threads
•
3.80 GHz
•
125W
🏆 Top #622
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
27,948
Efficiency
223.58
Core i9-14901KE is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 8 cores, capable of executing 16 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5.8 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 36 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 253 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 01.07.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | Q49D SRNJC |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.8 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 253 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 27 948 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 795 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 223.58 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.