Core i9-14900T
Core i9-14900T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-14900T
1700
•
Raptor Lake-R
•
08.01.2024
•
24 cores /
32 threads
•
1.10 GHz
•
35W
🏆 Top #512
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
34,328
PassMark
38,420
Efficiency
980.80
Core i9-14900T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 24 cores (8 performance and 16 efficiency) and capable of handling up to 32 threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.5 GHz. Thanks to 36 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 106 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN3U |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 32 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 0.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 106 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 38 420 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 176 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 980.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.