Core i9-14900HX
Core i9-14900HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-14900HX
BGA 1964
•
Raptor Lake-HX
•
08.01.2024
•
24 cores /
32 threads
•
2.20 GHz
•
55W
🏆 Top #412
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
45,365
PassMark
44,451
Efficiency
824.82
Meet Core i9-14900HX — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Thanks to the combination of 8 performance and 16 efficiency cores (total 24 cores / 32 threads), the chip easily handles multitasking. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.8 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 36 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 55 W, so adequate cooling should be considered. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 157 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-HX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMXF |
Architecture
| Socket | BGA 1964 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 32 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.6 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 157 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 44 451 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 207 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 824.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.