Core i9-13900TE
Core i9-13900TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-13900TE
1700
•
Raptor Lake-S
•
04.01.2023
•
24 cores /
32 threads
•
1.00 GHz
•
35W
🏆 Top #541
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
32,201
PassMark
20,602
Efficiency
920.03
Core i9-13900TE is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. A hybrid design is employed here: 8 powerful cores handle heavy tasks, while 16 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 32. By default, the cores function at 1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5 GHz. Thanks to 36 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 106 W. The gaming performance of Core i9-13900TE is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMG1 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 32 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 10.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 106 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 602 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 658 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 920.03 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.