Core i9-13900KF
Core i9-13900KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-13900KF
1700
•
Raptor Lake-S
•
27.09.2022
•
24 cores /
32 threads
•
3.00 GHz
•
125W
🏆 Top #302
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
58,320
PassMark
57,721
Efficiency
466.56
Intel released the Core i9-13900KF processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Thanks to the combination of 8 performance and 16 efficiency cores (total 24 cores / 32 threads), the chip easily handles multitasking. By default, the cores function at 3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.8 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 36 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 253 W. The gaming performance of Core i9-13900KF is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMBJ |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 32 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 253 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 57 721 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 588 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 466.56 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.