Core i9-13900K
Core i9-13900K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-13900K
1700
•
Raptor Lake-S
•
27.09.2022
•
24 cores /
32 threads
•
3.00 GHz
•
125W
🏆 Top #307
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
57,721
PassMark
58,320
Efficiency
461.77
Meet Core i9-13900K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 24 cores (8 performance and 16 efficiency) and capable of handling up to 32 threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.8 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 36 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 253 W. Regarding gaming performance, Core i9-13900K is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMBH |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 32 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 16 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 253 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 58 320 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 601 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 461.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.