Core i9-12900TE
Core i9-12900TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-12900TE
1700
•
Alder Lake-S
•
04.01.2022
•
16 cores /
24 threads
•
1.10 GHz
•
35W
🏆 Top #712
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
24,334
PassMark
24,017
Efficiency
695.26
Meet Core i9-12900TE — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Thanks to the combination of 8 performance and 8 efficiency cores (total 16 cores / 24 threads), the chip easily handles multitasking. The base clock speed is 1.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.8 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The L3 smart cache size is 30 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, Core i9-12900TE is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 017 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 855 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 695.26 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.