Core i9-11980HK
Core i9-11980HK — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-11980HK
BGA 1787
•
Tiger Lake-H
•
11.05.2021
•
8 cores /
16 threads
•
2.60 GHz
•
45W
🏆 Top #855
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,757
PassMark
22,218
Efficiency
439.04
Core i9-11980HK is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 24 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. The gaming performance of Core i9-11980HK is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 11.05.2021 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Tiger Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKSZ |
Architecture
| Socket | BGA 1787 |
| Microarchitecture | Willow Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 190.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 218 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 242 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 439.04 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.