Core i9-11950H
Core i9-11950H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-11950H
BGA 1787
•
Tiger Lake-H
•
11.05.2021
•
8 cores /
16 threads
•
2.10 GHz
•
35W
🏆 Top #934
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
18,094
PassMark
20,557
Efficiency
516.97
The Core i9-11950H processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 2.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5 GHz. Thanks to 24 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 35 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 11.05.2021 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Tiger Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKT6 |
Architecture
| Socket | BGA 1787 |
| Microarchitecture | Willow Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 190.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 557 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 116 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 516.97 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.