Core i9-11900KF
Core i9-11900KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-11900KF
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
8 cores /
16 threads
•
3.50 GHz
•
125W
🏆 Top #848
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,140
PassMark
24,543
Efficiency
161.12
The Core i9-11900KF processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. The base clock speed is 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5.3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 125 W. Regarding gaming performance, Core i9-11900KF is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKNF |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 543 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 520 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 161.12 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.