Core i9-11900K
Core i9-11900K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-11900K
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
8 cores /
16 threads
•
3.50 GHz
•
125W
🏆 Top #847
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,140
PassMark
24,955
Efficiency
161.12
Meet Core i9-11900K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. The base clock speed is 3.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5.3 GHz when the system demands it. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Core i9-11900K is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKND |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 750 |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 955 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 505 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 161.12 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.