Core i9-10990XE
Core i9-10990XE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-10990XE
2066
•
Cascade Lake-X
•
22 cores /
44 threads
•
4.00 GHz
•
380W
🏆 Top #462
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
40,040
Efficiency
105.37
Meet Core i9-10990XE — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 22 computing cores with support for 44 threads. In standard mode, the chip operates at 4 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5 GHz when the system demands it. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 30.3 MB. Nominal power consumption (TDP) is 380 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 Extreme |
| Codename | Cascade Lake-X |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 2066 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 22 |
| Total Threads | 44 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 93.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 22 MB |
| L3 Cache | 30.25 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x48 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 380 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 40 040 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 274 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 105.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.