Core i9-10900TE
Core i9-10900TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-10900TE
1200
•
Comet Lake
•
30.04.2020
•
10 cores /
20 threads
•
1.80 GHz
•
35W
🏆 Top #1223
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
12,152
PassMark
14,159
Efficiency
347.20
The Core i9-10900TE model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 10 cores and 20 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 1.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 134 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 30.04.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRJFC |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 134 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 159 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 298 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 347.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.