Core i9-10900KF
Core i9-10900KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-10900KF
1200
•
Comet Lake
•
30.04.2020
•
10 cores /
20 threads
•
3.70 GHz
•
125W
🏆 Top #760
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,347
PassMark
22,224
Efficiency
178.78
Meet Core i9-10900KF — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 10 computing cores with support for 20 threads. In standard mode, the chip operates at 3.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.3 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 20 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 125 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 250 W. Regarding gaming performance, Core i9-10900KF is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 30.04.2020 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH92 |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 224 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 117 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 178.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.