Core i9-10900K
Core i9-10900K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-10900K
1200
•
Comet Lake
•
30.04.2020
•
10 cores /
20 threads
•
3.70 GHz
•
125W
🏆 Top #759
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,347
PassMark
22,351
Efficiency
178.78
Intel released the Core i9-10900K processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 10 cores and 20 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.3 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. However, under maximum load, consumption can increase up to 250 W. The gaming performance of Core i9-10900K is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 30.04.2020 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH91 |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 351 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 111 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 178.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.