Core i9-10885H
Core i9-10885H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-10885H
BGA 1440
•
Comet Lake-H
•
02.04.2020
•
8 cores /
16 threads
•
2.40 GHz
•
45W
🏆 Top #1058
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,872
PassMark
14,402
Efficiency
330.49
The Core i9-10885H model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. The base clock speed is 2.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.3 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 02.04.2020 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Comet Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRJ8J |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 402 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 687 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 330.49 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.