Core i9-10850K
Core i9-10850K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-10850K
1200
•
Comet Lake
•
27.07.2020
•
10 cores /
20 threads
•
3.60 GHz
•
125W
🏆 Top #885
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,142
PassMark
21,925
Efficiency
153.14
Meet Core i9-10850K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 10 cores and 20 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.2 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The TDP level for this model is set within 125 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 250 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 27.07.2020 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRK51 |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 206.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 925 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 066 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 153.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.