Core i7-9850H
Core i7-9850H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-9850H
BGA 1440
•
Coffee Lake-HR
•
23.04.2019
•
6 cores /
12 threads
•
2.60 GHz
•
45W
🏆 Top #1301
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,839
PassMark
10,864
Efficiency
240.87
Meet Core i7-9850H — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. By default, the cores function at 2.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Coffee Lake-HR |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFCN |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 149.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 864 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 452 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 240.87 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.