Core i7-980
Core i7-980 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-980
1366
•
Gulftown
•
26.06.2011
•
6 cores /
12 threads
•
3.33 GHz
•
130W
🏆 Top #1633
Performance
Synthetic Score
6,809
PassMark
6,893
Efficiency
52.38
Core i7-980 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.6 GHz. Thanks to 12 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 130 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 26.06.2011 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Gulftown |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBYU |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.333 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 893 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 542 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 52.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.