Core i7-965
Core i7-965 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-965
1366
•
Bloomfield
•
17.11.2008
•
4 cores /
8 threads
•
3.20 GHz
•
130W
🏆 Top #2169
Performance
Synthetic Score
3,388
PassMark
3,375
Efficiency
26.06
Core i7-965 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 45 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.5 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 130 W in standard operating mode. While Core i7-965 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 17.11.2008 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 Extreme |
| Codename | Bloomfield |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBCJ |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Nehalem |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 731 million |
| Die Size | 263.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.466 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 375 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 471 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 26.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.