Core i7-8700T
Core i7-8700T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-8700T
1151
•
Coffee Lake
•
02.04.2018
•
6 cores /
12 threads
•
2.40 GHz
•
35W
🏆 Top #1544
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,433
PassMark
10,227
Efficiency
212.37
The Core i7-8700T processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 35 W. While Core i7-8700T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.04.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3WX |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 227 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 304 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 212.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.