Core i7-8700
Core i7-8700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-8700
1151
•
Coffee Lake
•
05.10.2017
•
6 cores /
12 threads
•
3.20 GHz
•
65W
🏆 Top #1313
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,616
PassMark
12,747
Efficiency
163.32
Core i7-8700 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. In standard mode, the chip operates at 3.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.6 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. Nominal power consumption (TDP) is 65 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 05.10.2017 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3QS |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 154.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
| Bundled Cooler | E97379-001 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 12 747 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 625 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 163.32 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.