Core i7-8650U
Core i7-8650U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-8650U
BGA 1356
•
Kaby Lake-R
•
21.08.2017
•
4 cores /
8 threads
•
1.90 GHz
•
15W
🏆 Top #1572
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,165
PassMark
6,190
Efficiency
477.67
The Core i7-8650U model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 1.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 15 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 21.08.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Kaby Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3L8 |
Architecture
| Socket | BGA 1356 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 620 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 190 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 100 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 477.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.