Core i7-8559U
Core i7-8559U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-8559U
BGA 1356
•
Kaby Lake-R
•
05.04.2018
•
4 cores /
8 threads
•
2.70 GHz
•
28W
🏆 Top #1528
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,676
PassMark
8,277
Efficiency
274.14
The Core i7-8559U model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. Nominal power consumption (TDP) is 28 W, so adequate cooling should be considered. The gaming performance of Core i7-8559U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 05.04.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Kaby Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | BGA 1356 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Pro Plus |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 277 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 476 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 274.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.